611e6fef54628 o large

Z głową w chmurach

Dzisiaj piszemy o zmianach w Ustawie o Ruchu Drogowym i Kierujących Pojazdami.

Od połowy 2021 roku zmieniono zapis wskazujący, iż pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma bezwzględne pierwszeństwo. Co pokazały statystyki? O ile w okresie letnim faktycznie nastąpił spadek zdarzeń z udziałem pieszych, o tyle od listopada mamy spory „pik”. Wiąże się to ze słabą infrastrukturą czyli słabo oznakowanymi i oświetlonymi przejściami dla pieszych. Wina też jest po stronie pieszych, są często mało uważni, a o odblaskach mało kto pamięta. Jak wcześniej pisaliśmy, należało w pierwszej kolejności dokonać audytu oznakowania, a później dopiero rozważyć wprowadzenie zmian.
Kolejną zmianą jest nowelizacja taryfikatora za wykroczenia. O ile byliśmy za rozsądnym podniesieniem mandatów za najcięższe wykroczenia, o tyle w tym przypadku wylano jak zwykle dziecko z kąpielą. Doszliśmy do sytuacji, gdzie wjazd na przejazd kolejowy przy opuszczaniu lub podnoszeniu zapór jest np. karany kwotą 2000zł, dotyczy to także uwaga – pieszych! Przykładów tych irracjonalnych zmian można mnożyć. Warto też spojrzeć na statystki np. Holandii gdzie zaostrzono kary dla kierowców i nie przełożyło się to na poprawę bezpieczeństwa.
Ostatnią wiadomością, która do nas dotarła od ministra infrastruktury to ta, że w najbliższych latach wszystkie autostrady będą płatne. W tej chwili jest to ok 725km płatnych autostrad, docelowo ma być 1700km. Pan Minister Adamczyk zapomniał jednak, że kierowcy już płacą za wszystkie drogi w podatku od paliwa. Niestety okazuje się, że będziemy za autostrady płacić podwójnie…
Na koniec jakże „miła” informacja: autostrada A2 od Konina do Nowego Tomyśla znowu od 10 stycznia będzie droższa o kolejne 2zł, czyli za każdy odcinek zapłacimy 25zł!
Tym samym życzymy grubych portfeli, szerokości i przyczepności!

foto: nto.pl

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Scroll to Top
Przewiń do góry