Stop tuszowaniu pedofilii.

stop tuszowaniu pedofilii

Stanowisko Nowej Demokracji w sprawie bulwersujących doniesień medialnych o tuszowaniu aktów pedofilii w Kościele Katolickim

Opublikowany przez jedną ze stacji telewizyjnych film, odnoszący się do ukrywania pedofilii w Kościele Katolickim w Polsce i na świecie, kolejny raz wzbudził falę oburzenia wśród Polaków. Podobne efekty przyniosły publikacje filmów braci Sekielskich. Niestety w Polsce od 30 lat przestępstwa popełniane przez funkcjonariuszy Kościoła Katolickiego są traktowane pobłażliwie lub wręcz tuszowane.

Przypadki pedofilii w Kościele Katolickim znane są od lat, jednak politycy, którzy do tej pory rządzili Polską zdawali się nie zauważać tego problemu i pozostawiali jego rozwiązanie hierarchom kościelnym. Niestety w ostatnich latach stało się ewidentne, że wielu hierarchów kościelnych zamiast stanowczo potępić i zwalczać pedofilię w Kościele Katolickim, brało czynny udział w tuszowaniu tych przestępstw i ochronie sprawców.

Niewiele spraw osób duchownych doczekało się wyroków przed sądami. Co więcej pomimo tego, że zgodnie z polskim prawem od 2018 roku wizerunki osób skazanych za pedofilie powinny być jawne i publikowane na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, nie doczekaliśmy się upublicznienia wizerunków księży, którzy dopuścili się tych haniebnych czynów. Nie ma naszej zgody na ukrywanie pedofilii ani w Kościele Katolickim, ani w żadnej innej organizacji!

Nie zgadzamy się na to, by osoby duchowne były traktowane inaczej niż świeccy obywatele. Domagamy się pełnej równości wobec prawa wszystkich obywateli RP. Jeśli duchowny popełnia przestępstwo powinien być traktowany zgodnie z polskim kodeksem karnym. Nie zgadzamy się na taryfę ulgową dla księży pedofili. Pozostawienie rozwiązania tego problemu hierarchom kościelnym, kończy się zazwyczaj zmianą parafii i krzywdą kolejnych dzieci.

W związku z powyższym Nowa Demokracja postuluje:

– Powołanie komisji śledczej, która ustali faktyczną skalę problemu pedofilii w polskim Kościele oraz wskaże winnych tuszowania przestępstw popełnionych przez księży. Uważamy, ze najwyższy czas nie tylko rozliczyć winnych popełnianych przestępstw ale też ich wspólników i popleczników.

– Publikację wizerunków wszystkich księży skazanych za pedofilię w rejestrze publikowanym na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Rozumiemy, że wiara katolicka jest ważna dla wielu Polaków i stanowi dla nich istotną część tożsamości. Nie zamierzamy walczyć ani z religią, ani z Kościołem. Naszą intencją jest wyegzekwowanie obowiązującego prawa wobec osób, które z bliżej niewiadomych powodów były traktowani ulgowo. Rozliczenie winnych i wdrożenie właściwych sposobów postępowania jest w naszym odczuciu działaniem nie tylko słusznym, ale też takim które przyniesie korzyść wszystkim obywatelom – zarówno wierzącym jak i niewierzącym.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Scroll to Top
Przewiń do góry