Stanowisko ws. w sprawie wprowadzenia tzw. „cichego lockdownu”.

Nowa Demokracja nie zgadza się z decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wprowadzenia tzw. „cichego lockdownu”.

Propozycja Premiera Morawieckiego nazwana kuriozalnie „100 dni solidarności” doprowadzi do tysięcy zamkniętych firm i jeszcze większej liczby osób na bezrobociu.
Polska, po 30 latach funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej wciąż jest na dorobku. Nie jesteśmy członkiem G20. Wprowadzenie drugiego, tym razem „cichego lockdawnu”, doprowadzi do długotrwałej zapaści naszej gospodarki. Upadną przede wszystkim małe i średnie firmy.

Zamiast kolejnych obostrzeń potrzebujemy konkretnego planu gospodarczego na ten niewątpliwie trudny dla wszystkich przedsiębiorców czas.

Biorąc pod uwagę fakt, że pandemia COVID 19 nie zakończy się w tym roku i będzie ona trwać jeszcze kilka, jeśli nie kilkanaście miesięcy, propozycje przedstawione przez rząd Zjednoczonej Prawicy wydają się być zabójcze dla wielu dziedzin gospodarki. Problemem jest nie tylko słaba kondycja polskich firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, związana z pandemią, ale także stan finansów publicznych, które są już mocno nadwyrężone.

Deficyt w wysokości 150 miliardów złotych (wg oficjalnych danych) i kolejna blokada kraju, to straty dla budżetu, które będziemy odbudowywać latami. To mniejsze wpływy z podatku VAT, PIT i CIT oraz dalsze zadłużanie Polaków. Jednocześnie rząd nie przedstawia żadnych konkretnych kroków naprawczych na czas po pandemii. Propozycje kolejnych tarcz nie są adekwatne do kosztów i strat ponoszonych przez polskich przedsiębiorców.

Działania Zjednoczonej Prawicy są chaotyczne oraz nie mają faktycznego uzasadnienia. Przykładem mogą być ostatnie decyzje Premiera Mateusza Morawieckiego, informującego o zmianach terminu ferii i zamknięcia możliwości zarobkowych dla setek firm organizujących wypoczynek (hoteli, domów wczasowych, kwater prywatnych, lokali gastronomicznych i wielu innych drobnych przedsiębiorców). Po oburzeniu wywołanym tą decyzją w okręgach, w których właściwie zawsze wygrywa prawica, do akcji wkracza minister Gowin, który „zezwala” na otwarcie wyciągów narciarskich. Oczywiście jest to kolejny krok pozbawiony jakiegokolwiek sensu. Zamknięte hotele i pensjonaty, spowodują, że z wyciągów będą mogli korzystać właściciele i ich rodziny. To kolejny przykład działań na podstawie scenariusza – tworzymy problem a potem pokazujemy, że umiemy go rozwiązać. Choć nie tym razem. Najprawdopodobniej najwięcej zyskają na tym nasi sąsiedzi – Czesi i Słowacy, bo pewnie tam będą nocować turyści z Polski. Takich absurdów jest więcej. Zamykane siłownie czy lokale gastronomiczne i otwarte kościoły czy kasyna. Być może Covid19 jest religijny i w kościele nie stanowi zagrożenia dla wiernych?

Jeszcze większym kuriozum jest zamknięcie; basenów, siłowni i klubów fitness, do których uczęszczają ludzie młodzi, zdrowi i wysportowani, a to przecież grupa o najmniejszym ryzyku zakażenia się wirusem. Żadne dotychczasowe dane nie potwierdzają istnienia szczególnego ryzyka zakażenia wirusem COVID19 na siłowniach.
Przykładów totalnego chaosu totalnej władzy w walce z Covid19 jest dużo więcej.
Ewidentnie rząd Zjednoczonej Prawicy nie ma planu na walkę z epidemią. Nie ma też żadnego planu na czas po epidemii. Nie ma żadnego planu jak przeprowadzić polską gospodarkę przez ten ciężki okres.

Nowa Demokracja zamiast „narodowej blokady” proponuje:

  1. Zorganizować branżowe sztaby kryzysowe z udziałem przedstawicieli wszystkich liczących się organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, zamiast zapraszania do konsultacji wyłącznie tych, którzy sprzyjają aktualnej władzy.
  2. Zwiększyć nacisk na działania stymulujące eksport, co poprawi bilans płatniczy i zrekompensuje mniejszy popyt wewnętrzny.
  3. Przywrócenie niedziel handlowych, co zapewni rozłożenie się klientów i możliwość zakupów przez 7 dni w tygodniu. Tym samym zmniejszy się ryzyko zakażenia zarówno po stronie klientów jak i sprzedawców.
  4. W sklepach wielkopowierzchniowych zlikwidować godziny dla seniorów i wprowadzić oddzielne kasy obsługujące osoby starsze.
  5. Rozszerzyć terminy ferii zimowych na okres co najmniej 2 miesięcy.
  6. Zezwolić hotelarzom, właścicielom pensjonatów, kwater prywatnych itp., na prowadzenie działalności podczas ferii i całego sezonu zimowego w odpowiednich rygorach sanitarnych.
  7. Zezwolić na działalność gastronomi, kin, teatrów i branży fitness z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych.

    Zamiast koncentracji na obostrzeniach, rząd powinien skoncentrować się na poprawie funkcjonowania ochrony zdrowia i warunków w szpitalach. Zamrażanie gospodarki nie może być sposobem na rozwiazywanie problemów w służbie zdrowia.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Scroll to Top
Przewiń do góry