Stanowisko programowe Nowej Demokracji w sprawie zwiększenie dopuszczalnego limitu alkoholu.

Jesteśmy pierwszą i jedyną partią po 1989 roku, która realnie chce zadbać o kierowców.

Nasz program zawiera wizje poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD).
W Polsce mamy zarejestrowanych prawie 30 milionów pojazdów. Codziennie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w których ginie ponad 3000 osób rocznie.

Od lat wszystkie rządy zaostrzały kary wobec kierowców co jak widać nie przełożyło się na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Uważamy, że nie tędy droga.

Musimy pokazać, że bezpieczna jazda jest fajna, jest „trendy”. Chcemy nagradzać kierowców za bezpieczną jazdę, a nie tylko ich karać. Co jest realną przyczyną wypadków pokażemy w kolejnej części.

W tej części natomiast chcemy Was zapytać o limit dopuszczalnego spożycia alkoholu.
Niestety od lat media i policja kreują fałszywy obraz polskich kierowców, którzy tylko za szybko jeżdżą, oraz na „podwójnym gazie”.

Na szczęście jest niezależna instytucja jak Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu, która szczegółowo bada zachowania kierowców na drogach. Średnia europejska w zakresie zdarzeń drogowych spowodowanych jazdą po alkoholu wynosi ok 20%. W Polsce jest to średnio 7%. Czyli jasno widać, że Polska wypada w tych statystykach całkiem dobrze.

Nasz postulat:  urealnienie dopuszczalnego limitu alkoholu

Większość krajów w Europie przyjęła limit 0,5 promila. Badania wykazują, że tam gdzie limit jest niższy niż 0,2 promila lub gdzie obowiązuje absolutne 0.0 promila wskaźnik wypadków spowodowanych jazdą po alkoholu jest wyższy.

Próg 0,5 promila powszechnie uznawany jest również przez naukowców za realny próg wyznaczający poziom nietrzeźwości u ludzi. Zostało to potwierdzone m.in. przez naukowców PAN.

Dlatego chcemy urealnienia obowiązujących limitów i wprowadzenia: dopuszczalnej zawartość alkoholu w wysokości 0,5 promila. Od 0,5 promila do 0,8 promila wykroczenie, natomiast powyżej 0,8 promila przestępstwo. Warunek ukończone 24 lata. Zapis nie dotyczyłby kierowców zawodowych wobec których obowiązywałyby dotychczasowe zasady.

bezpieczenstwo ruchu drogowego

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Scroll to Top
Przewiń do góry