
Z zębami w Polsce jest źle. Dziś jak można przeczytać w badaniach już 80% dwunastolatków i 98% dorosłych ma próchnicę. 96% dorosłego społeczeństwa nie ma sanacji jamy ustnej. Koszty indywidualne i społeczne takiego stanu rzeczy są nie do wyliczenia. Mówimy tu o miliardach złotych , które tracimy co roku na ten cel. W latach 90-tych sprawę miały rozwiązać Kasy Chorych jednak ten system jeszcze pogłębił problem stanu uzębienia Polaków i bardzo obniżył jakość leczenia.
Polska jest na szarym końcu w statystykach UE w innowacyjnych technologiach dentystycznych i możliwościach wytwórczych nowoczesnych prac protetycznych. W liczbie zakładanych implantów per capita wyprzedza nas nawet Mołdawia i Armenia. Do tej pory żadna ekipa rządząca nie próbowała rozwiązać tego problemu.
Co zrobić aby rozwiązać ten problem?
Proponujemy proste i chyba jedyne rozwiązanie tego problemu bez angażowania dodatkowych środków z budżetu państwa.
1) Z systemu NFZ i ochrony zdrowia wykluczamy stomatologię dla osób w wieku produkcyjnym.
2) wprowadzamy obowiązkowe wizyty dzieci i młodzieży do 18 roku życia u wybranego dentysty i pokrycie kosztów realną wyceną przez ubezpieczyciela.
3) Dzieci i młodzież do 18 roku życia powinni być pod pieczą lekarza prowadzącego wybranego przez opiekunów, tak aby w 18 roku życia wstępowali w dorosłość z sanacją jamy ustnej i poprawnie działającym aparatem żucia.
4) Osoby po 18 roku życia będą miały obowiązek przynajmniej raz w roku odbyć wizytę u lekarza dentysty (opłaconą przez system ubezpieczeń) w celu stwierdzenia sanacji. W przypadku jej braku należy uzębienie wyleczyć, a w wypadku gdy to nie nastąpi pacjent będzie miał podwyższoną składkę ubezpieczenia zdrowotnego.
5) Osoby powyżej 65 roku życia będą otrzymywać potencjalnie w razie potrzeby np. 1000 PLN raz na pięć lat na dopłaty do leczenia protetycznego.
Czy wiesz że pasta do zębów, podstawowe narzędzie do walki z próchnicą jest opodatkowana na 23%? Nowa Demokracja TAK zamiast tego proponuje opodatkowanie wyrobów spożywczych zawierających cukier, które są główną przyczyną próchnicy u dzieci i dorosłych.