1504093034 50331 zsu

Slava Ukrajini

20 sierpnia 1940 roku, Winston Churchil, w swoim stylu, emocjonalnie i kwieciście, wygłosił przemówienie do niższej izby brytyjskiego parlamentu. Padły wtedy słowa, które powtarzane są we wszystkich językach świata.

Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym.

Historykom zostawmy dyskusje, do kogo były tak naprawdę skierowane.

Jedno jest pewno. Dzisiaj, w obliczu wojny na Ukrainie, słowa te wpisują się do sytuacji jak dobrze dopasowana rękawiczka.

I parafrazując Sir Winstona, możemy uczciwie napisać:

Jeszcze nigdy w dziejach wolnego i demokratycznego świata nasze życie nie zależało od bohaterstwa jednego narodu. Tak długo, jak Ukraina będzie się bronić, tak długo ryzyko totalnej wojny globalnej jest niskie.

W naszym interesie jest jak największe i najpełniejsze wsparcie bohaterów ukraińskich, tak aby Rosjanie uświadomili sobie, że istota, która rządzi Rosją, to zwykły szczur już teraz siedzący w norze, bez możliwości oglądania słońca.

Wprawdzie wojna na Ukrainie zawładnęła mediami i „przykryła” wszystkie inne tematy, ale chcemy Państwu przypomnieć, że nieszczęścia, które z kolei dotykają naszego narodu: deprecjacja złotówki, galopująca inflacja, kulejąca dyplomacja, rozmontowanie Wojska Polskiego, skłócenie społeczeństwa, miałkość rządu i polityka pod słupki sondażowe – to wszystko zawdzięczamy bardzo podobnej istocie, która też już siedzi w norze od kilku dni. Bo przecież nikt od dawna nie widział „naczelnika”.

 

foto: Ukraińskie Ministerstwo Obrony

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Scroll to Top
Przewiń do góry