
Rolnicy znowu wyszli na ulice i protestują przeciwko „ustawie tzw. „5-Kaczyńskiego”. Niestety protest ten ponownie pokazuje krótkowzroczność polskiego rolnika.
Warto podkreślić, że rolnicy to jedna z niewielu grup społecznych, która jest beneficjentem netto Wspólnej Polityki Rolnej w całej Unii Europejskiej. Oprócz przychodów z działalności produkcyjnej, otrzymują subwencje i dotację na sprzęt oraz dopłaty do swojego areału bez względu na charakter produkcji. Dodatkowym przywilejem rolników jest niska składka emerytalna i zdrowotna, ponadto płacą oni podatek zryczałtowany. W przypadku klęski urodzaju bądź innych klęsk jak susza, powódź, huragan zawsze mogą liczyć na programy interwencyjne rządu w celu stabilizacji cen. To wszystko to są ich przywileje i prawa. A gdzie obowiązki ? W polskim parlamencie polski rolnik ma stałą reprezentację swoich interesów w postaci PSL.
Analizując kolejny protest tej grupy społecznej trzeba rozważyć ich pozycję względem innych grup zawodowych. Polska wieś, polskie rolnictwo w ostatnich 3 dekadach przeszło wielką transformację i cechuje się obecnie wysokim stopniem agrotechniki i mechanizacji. Obecnie większość rolników to przedsiębiorcy, którzy obracają milionami złotych. Gospodarstwa rolne mają dostępu do bardzo preferencyjnych kredytów z subwencjami państwowymi lub unijnymi, z możliwością ich umarzania. Pytamy czy tak naprawdę ich pozycja jest aż tak zła?
Warto się przyjrzeć żądaniom rolniczym, gdyż pojawiają się one bardzo wybiórczo i są krótkowzroczne. Rolnik chce mieć stabilną cenę i zbyt bez jakichkolwiek działań.
Rolnicy nie powinny bać się globalizacji, wręcz przeciwnie bo globalizacja jest procesem obiektywnym i nie jest zagrożeniem, lecz szansą na eksport!
Unia Europejska jest regionalizacją integrującą i jest odpowiedzią na proces liberalizacji handlu WTO w celu ochrony runku wewnętrznego.
Wychodząc naprzeciw potrzebom sektora rolnego partia Nowa Demokracja TAK proponuje pakiet #4Agromarketing.
Agromarketing :
1) Proponujemy aby gospodarstwa rolne zrzeszały się w izbach rolnych, izbach regionalnych lub branżowych celem reprezentacji przed samorządem i administracją państwową.
2) Proponujemy aby gospodarstwa rolne zrzeszały się w sektorowych grupach i klastrach producenckich, celem ich integracji, oraz wyłonienia reprezentacji przed innymi podmiotami ładu gospodarczego (sektorowe izby rolne, grupy producentów, grupy zakupowe, klastry tematyczne, strategiczne i taktyczne). Zorganizowane grupy i organizacje rolników/producentów będą kontrolować sprzedaż produkcji z sektorem przetwórczym z zachowaniem wzajemnych interesów i długofalowej współpracy.
3) Wprowadzenie PIT i VAT dla gospodarstw rolnych działających ze wszystkimi prawami i obowiązkami podatkowymi.
(zasada równości wobec prawa)
4) Wprowadzenie ZUS-u dla rolników jak dla jednoosobowej działalności gospodarczej.
Warto podkreślić, że polski rolnik ma dostęp do 400 milionowego zorganizowanego rynku zbytu.