Foto5

„PODATEK+ czyli jak WŁADZA TOTALNA dba o siebie!” – część 1.

Celem rządu PiS jest głównie utrzymanie władzy. W tym celu władza totalna zadłuża nasz kraj w sposób wręcz nieograniczony! Wszystko po to, by spełniać wszystkie wyborcze i powyborcze obiecanki. Efektem tych działać jest ogromna dziura budżetowa, którą rząd chce zasypać nowymi podatkami.
W 2021r. władza totalna wprowadzi około 40 nowych podatków, często nazywając je opłatami, funduszami, itp. postaramy się przedstawić większość z nich. Zapraszamy!
Jak wyglądać będzie program „podatek +” ?
Zaczynamy od tego, co już wielu nas odczuło – podwyżki za energię elektryczną. Rok temu podczas kampanii wyborczej Andrzeja Dudy , Jacek Sasin obiecywał, że podwyżek nie będzie! Potem, że nie dotkną one gospodarstw domowych, dziś podwyżki odczuwamy wszyscy, a rząd władzy totalnej już nie pamięta o swoich obietnicach. Jest nowe wytłumaczenie – wina Unii Europejskiej!
1) Opłata mocowa+
Koszt energii elektrycznej mocno wzrośnie! Już 2021r. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki dla Enei, PGE Obrót oraz Tauronu , które będą oscylować wokół 3,6 %.
Dodatkowo władza totalna planuje wprowadzić również nowy podatek, tzw. opłatę mocową, koszty dla obywatela? Proszę bardzo –
• gospodarstwa zużywające poniżej 0,5 MWh rocznie zapłacą 1,87zł. miesięcznie;
• gospodarstwa domowe zużywające od 0,5 do 1,2 MWh rocznie zapłacą 4,48zł. miesięcznie;
• gospodarstwa domowe zużywające1,2-2,8 MWh rocznie zapłacą miesięcznie 7,47zł;
• gospodarstwa domowe zużywające rocznie ponad 2,8 MWh zapłacą 10,46zł. miesięcznie.
Wg naszych wyliczeń średnie gospodarstwo domowe zapłaci około 150 PLN rocznie zużywając 3MWh.
2) Opłata OZE+
Na rachunkach znów pojawi się opłata OZE, która wyniesie w 2021r. 2,2zł. za każdą MWh. W przypadku gospodarstwa domowego zużywającego około 3 MWh rocznie opłata wyniesie nieco ponad 8zł. brutto.
3) Opłata depozytowa od wymiany oleju+
Mało kto wie ale od nowego roku wymiana oleju silnikowego zostanie obłożona specjalną opłatą depozytową, którą zapłaci kierowca, jest to opłata na poziomie 4,50zł. za 1 litr.
4) Likwidacja ulgi abolicyjnej, czyli podatek od dochodów uzyskiwanych za granicą
Ulga abolicyjna została wprowadzona w 2008 r. jako metoda na wyrównanie sytuacji podatkowej osób pracujących w różnych krajach za granicą a stosujących różne metody unikania podwójnego opodatkowania. 28 listopada 2020 Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma mocno ograniczyć możliwości stosowania ulgi abolicyjnej. Skutkiem takich zmian będzie znaczny wzrost obciążeń podatkowych dla osób wykonujących pracę za granicą i pozostającymi polskimi rezydentami podatkowymi. Czyli wracamy do podwójnego opodatkowania obywateli Polski mieszkających zagranicą.
5) podatek transportowy+
Każdy posiadacz pojazdów transportowych, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony będzie płacił „podatek od środków transportowych”
• samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton, samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton, ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton, ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton, przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego, przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
Tak, to może brzmieć dość archaicznie, jednak branża transportowa w Polsce jest bardzo mocno rozwinięta. Nie dość, że PiS nie powalczył o polskich kierowców w UE, to jeszcze chce zedrzeć pieniądze z firm transportowych.
6. Podatek cukrowy+
Ustawa o tzw. podatku cukrowym czyli Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, która zakłada wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną:
• opłata stała to 50gr. za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10gr. za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna);
• opłata zmienna to 5gr. za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100ml – w przeliczeniu na litr napoju.
Jego wprowadzenie ma dać wpływy do budżetu na poziomie ok. 3,2 mld rocznie.
Jako Nowa Demokracja TAK, popieramy działania mające na celu prawidłowy rozwój, szczególnie dzieci. Zdajemy sobie sprawę, że to one są najczęstszym „celem” korporacji produkujących napoje słodzone. Ale powątpiewamy czy taka droga do zdrowia dzieci, jest dobrym rozwiązaniem. Mamy nieodparte wrażenie, ze zdrowie dzieci, to tylko wymówka! Koncerny poradzą sobie z tymi przepisami, choćby zmniejszając pojemność butelek. Rząd i politycy są d tego żeby zapobiegać złym efektom spożywania napojów słodzonych ale poprzez działania profilaktyczne, tworzenie kampanii społecznych i informacyjnych. Tyle, że na to trzeba mieć pomysł. Podatek cukrowy uderzy po kieszeniach ale nie korporacje, tylko obywateli. I nie zmieni ich świadomości!
7. Opłata „małpkowa”
W ślad za opłatą i podatkiem cukrowym władza totalna zaplanowała nam tzw. „opłatę od małpek”. Czyli od alkoholi sprzedawanych w małych butelkach (do 300ml.) Płacić ją będą przedsiębiorcy sprzedający tego rodzaju alkohol. Ma to być 25zł od litra stuprocentowego alkoholu. Ta danina ma dać budżetowi pół miliarda rocznie.
No cóż, moglibyśmy skopiować dokładnie tekst dotyczący podatku cukrowego, jedynie w miejsce dzieci wstawić osoby dorosłe.
8. Abonament RTV
Mimo 2 milardowej dotacji jaka otrzymała TVPiS i inne media rządowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w 2021 roku zapłacimy większy abonament radiowo-telewizyjny. Podwyżka w skali roku wynosi od 6 do prawie 22zł.
To kolejny podatek, który właściwie w czasach obecnych nie powinien istnieć! Przypomnijmy, ze jest to opłata za posiadanie radia lub telewizora. Pomijamy, że kupując radioodbiorniki, płacimy już podatek za to, że je nabyliśmy. Czemu mamy płacić każdego miesiąca kolejny za to, że mamy je w domu?
9. Podatek od spółek komandytowych
Od 2021r. spółki komandytowe będą płacić nową daninę – staną się podatnikami CIT. Do tej pory nigdy nie były podatnikami podatku dochodowego. Oznacza to, że takie spółki będą opodatkowane podwójnie, Tak dobija się małe firmy w Polsce. Szkoda, szczególnie w okresie pandemii.
10. Opłata przekształceniowa (po likwidacji OFE) Ustawa przewiduje, że z tytułu przekształcenia OFE w IKE pobierana byłaby opłata odpowiadająca wartości 15 procent aktywów zgromadzonych w OFE. Biorąc pod uwagę, że Platforma Obywatelska okradła nas z 50% zgromadzonych składek, to po 21 latach odkładania na przyszłe emerytury, jesteśmy do tyłu 65%! zgromadzonych funduszy. Oczywiście zawsze możemy przenieść nasze fundusze do ZUS, jednak wtedy pozostanie tam tylko ślad po zrobionym przelewie.
11. Podatek od posiadania psa
W 2021 roku górny limit wzrośnie i wyniesie 130,30zł. rocznie za jednego psa, czyli o prawie 5zł. więcej niż w tym roku. Obecnie wynosi 125,40zł. Z kolei w 2019r. było to 123,18zł. Co ciekawe, w momencie wprowadzenia podatku od psa, wynosił on 100zł.
Tu możemy się rozpisać w różnych aspektach niepokojące jest to, że władza totalna kolejny raz wchodzi z butami w kompetencje samorządów. Należy też wspomnieć o bezdomnych zwierzętach i przepełnionych schroniskach. Zwiększanie tej opłaty nie pomoże w decyzjach o adopcji. Pozostaje wiara w samorządy, które opłaty za posiadanie psów mają w swoich zadaniach i wcale nie musi zastosować polecenia PiSu.
12. Podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości płaci każdy właściciel mieszkania bądź domu, a także budynku czy terenu przeznaczonego na cele gospodarcze, czy rolnicze. Opłata każdego roku może być podwyższona o współczynnik rosnącej inflacji, odnotowany w pierwszym półroczu poprzedniego roku. Inflacja w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła 3,9 procent – oznacza to, że o tyle wzrosnąć może podatek od nieruchomości w 2021 roku (ostateczną decyzję na szczęście również podejmują gminy). To dwa razy więcej niż rok temu (wtedy było to 1,9 proc.)
13. Opłaty za wywóz śmieci
W ostatnim roku wzrost kosztów utrzymania mieszkania bardzo przyspieszył. Jednak to nie koniec podwyżek. Opłaty za wywóz śmieci podrożały o połowę. W stosunku do roku poprzedniego, a władza totalna szykuje kolejne zmiany. Nie powiemy Wam jeszcze o szczegółach ale chyba mało kto wierzy, że będzie to z korzyścią dla obywatela.
14. Opłata targowa i uzdrowiskowa
Wzrosną opłaty targowa i uzdrowiskowa. W tym przypadku znów uderzenie w małe firmy ale też w emerytów i osoby chorujące przewlekle.
15. Podatek od deszczu
Od 2021 r. wzrosnąć ma również podatek od deszczu. Jest o nim głośno już teraz, bo objąć ma znacznie większą liczbę nieruchomości.
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje bowiem nowelizację Prawa wodnego i znacznie zwiększenie wysokości i kręgu podmiotów płacących tzw. opłatę za usługi wodne, związaną z utratą naturalnej retencji. Potocznie nazywana jest właśnie „podatkiem od deszczu.”
W ten sposób liczba objętych nią nieruchomości wzrośnie 20-krotnie.
W ocenie skutków regulacji zapisano, że koszty mogą wynieść średnio 1350zł. na każde gospodarstwo domowe.

 

Na drugą część informacji o nowych podatkach planowanych przez władzę totalną zapraszamy już wkrótce! I zachęcamy do dyskusji.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Przewiń do góry