Nowy Ład www (3)

Nowy stary ład

Mamy 10 stycznia 2022 roku. Od 10 dni obowiązuje w Polsce wielki i rzekomo nowatorski, głośno i szeroko propagowany program rządowy. Państwowi urzędnicy z politycznego nadania nie przestają chwalić Nowego Ładu, jako remedium na całe zło tego świata. Część mediów, jak cień, podąża za tą retoryką.

Taka jest narracja rządu i jego politycznego zaplecza. A jakie reakcje można usłyszeć na ulicy?

To zależy gdzie się ucho przyłoży. U przedsiębiorców – pogrom. U samozatrudnionych – pogrom. U pracowników – pogrom do sześcianu. U księgowych – tu lepiej nosa nie wtykać, by ot tak nie dostać wykopniaka.

Media i eksperci wyciągają dziury w Ładzie, rząd łata je rozporządzeniami (przyprawiając o palpitacje serca konstytucjonalistów) jednocześnie zrzucając winę na systemy i algorytmy.

Obywatele, doprowadzeni do szewskiej pasji, bez ogródek nazywają rzeczy po imieniu. Brzydko i niecenzuralnie. A stosowany powszechnie w branży rozrywkowej żarcik – zadanie:

A czy wiesz, że jeżeli przestawisz kilka liter w nazwie „Nowy Ład” to wyjdzie słowo „złodzieje”?

– to raptem delikatny psikus. Lajcik.

Jedno jest pewne. Niewielu już pamięta o pandemii, pośle Mejzie, kłamstwach Beaty Szydło. W cień chowa się Pegasus i nawet inflacja – ta ostatnia z trudem, szczególnie gdy publikowane są nowe rozliczenia za energię i gaz. Często sięgające po kilkaset procent wzrostu.

Jak to się skończy? Nie wiadomo. Ale czy aby na pewno?

E.warga nowy Ład w europie 1942
E. Warga Nowy Ład w Europie 1942 źródło: facebook

W 1942 roku ukazała się publikacja E. Wargi pt. „Czym jest faszystowski „Nowy Ład” w Europie?” Tam już jest zapisana odpowiedź. I wygląda na to, że ławka polityczna pisu ją zna.

To by tłumaczyło, dlaczego Kancelaria Premiera kosztuje nas, obywateli, 2 mln złotych dziennie. I tu aż się prosi o parafrazę Jerzego Urbana: „Rząd się sam i zawsze wyżywi”.

Podsumowując. W Nowym Ładzie nie ma nic nowatorskiego. Pomysł zerżnięty, program zerżnięty, nazwa zerżnięta, i przyszłe, fatalne skutki też zerżnięte. Nawet to, że naród jest orżnięty nie jest nowością pisu.

 

Jest się czego bać. W wyżej wymienionej publikacji jest opisany koniec Nowego Ładu.

 

foto: katalog.nukat.edu.pl

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Scroll to Top
Przewiń do góry