świece

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Nie podlega dyskusji fakt, że Holokaust był straszliwym i ostatnim doświadczeniem dla milionów osób. A rany po tej okropności – symboliczne, fizyczne i psychiczne – do dzisiaj jątrzą się w tkance obywatelskiej wielu krajów i narodowości.

W sposób szczególny dotyczy to Polski. To na terytorium naszego kraju funkcjonowały obozy śmierci. To na naszej ziemi stoją widoczne dowody tego zbrodniczego procederu – eksterminacji ludności.

I dzisiaj, dosłownie dzisiaj, taka właśnie narracja funkcjonuje w mediach. Antysemicka doktryna, która doprowadziła do śmierci milionów Żydów.

Bardzo rzadko w tej narracji podnoszony jest fakt, bezsporny i niezaprzeczalny. Zdecydowana większość, która zginęła w obozach śmierci to byli Polacy – osoby wyznania Mojżeszowego posiadający polskie obywatelstwo. Jak również wielu Polaków i obywateli innych państw, którzy nie byli narodowości żydowskiej.

Nawet po tylu latach Holokaust ciągle odbija swoje piętno podziału w polskiej narracji historycznej, preferowanej przede wszystkim w prawicowych kręgach politycznych. „Oni” – to umarli Żydzi. „My” – to żywi Polacy.

Nie zgadzamy się na kontynuację takiej narracji podziału. Nie ma „My” i „Oni”. Jesteśmy tylko My – Polacy, Czesi, Niemcy, Słowacy, Węgrzy – katolicy, ewangelicy, żydzi, prawosławni – obywatele wielu krajów o różnych wyznaniach religijnych – LUDZIE.

Pamiętając dzisiaj o Ofiarach Holokaustu, pamiętajmy również o tym fakcie.

P.S. Bulwersujące dla nas jest budowanie popularności medialnej i wizerunkowej w mediach społecznościowych na tej tragedii i jej pamięci. Dlatego świadomie rezygnujemy z udostępniania i promowania tego wpisu na naszych profilach  w mediach społecznościowych.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Scroll to Top
Przewiń do góry