Delegalizacja PIS

Szanowni Państwo,

Stare uliczne przysłowie głosi, że “człowiek nie sznurek, wszystko wytrzyma”. Chociaż jest wiele prawdy w tych słowach, jednak nie chcemy już dłużej empirycznie doświadczać naszej cierpliwości i wytrzymałości psychicznej.

Ponadto, nasza ukochana Polska nie jest ani człowiekiem, ani sznurkiem. A w ostatnich latach została wystawiona na bardzo ciężką próbę – której, według dużej grupy obywateli – może nie wytrzymać.

Mając na uwadze głos obywateli, ich gniew i zniesmaczenie działaniami rządu RP i jego politycznym zapleczem, zdecydowaliśmy się na trudne, ale konieczne zadania.

W piątek, 18.02.2022, powołując się na zapisane w Konstytucji RP przepisy prawa, tj.

 • art. 188 pkt. 4 Konstytucji RP, mówiący o tym, że Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych,
 • art. 191 Konstytucji RP, który mówi, że inicjatywę do skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego mają, między innymi: Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Prezes Najwyższej Izby Kontroli,

złożyliśmy wnioski do Prezesa NIK i RPO o  wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o delegalizację partii Prawo i Sprawiedliwość.

Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsza rzeczywistość polityczna i układ sił politycznych, jakie ogarnęły różne instytucje publiczne w państwie, mogą spowodować, że oba wnioski nie będą skuteczne.

Dlatego, równolegle do tej inicjatywy, ogłaszamy zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli, dotyczącej delegalizacji partii Prawo i Sprawiedliwość.

Poniżej publikujemy kartę do zbierania podpisów. Jednocześnie gorąco zachęcamy Państwa do włączenia się w ten proces.

Żeby wniosek o referendum był skuteczny, musimy jeszcze zebrać

500000
podpisów obywateli RP o poparciu

To jest bardzo dużo pracy, ale wierzymy, że nam pomożecie.

Ten wysiłek obywatelski może być największym wydarzeniem historycznym od czasów okrągłego stołu i wyborów 4 czerwca 1989 roku. A jego sukces może otworzyć nam wszystkim drogę do nowej demokracji i lepszej, nowoczesnej Polski.

Osoby, które chcą aktywnie poprzeć wniosek, mogą to zrobić na kilka sposobów:

 • zgłosić się do naszych koordynatorów, którzy z chęcią zbiorą Państwa podpisy,
 • wydrukować kartę podpisów, i po wypełnieniu odesłać na adres:

  Nowa Demokracja – TAK

  Skrytka Pocztowa nr 31

  43-190 Mikołów

 • skontaktować się z nami przez formularz kontaktowy na stronie lub media społecznościowe z prośbą o wniosek – wyślemy go pocztą elektroniczną.
Scroll to Top
Przewiń do góry