Halloween

Udanego Halloween

W pierwszej kolejności chcę podkreślić, że nie mam nic przeciwko obchodzeniu święta Halloween. Tak jak zawsze, przygotuję koszyk ze słodyczami dla potencjalnych „strasznych” gości.

Nie mam też wątpliwości, co potwierdzają badania społeczne, że wśród dzieci, młodzieży i wielu dorosłych święto to jest bardziej rozpoznawalne niż np. Zielone Świątki czy Boże Ciało.

Wbrew ogólnie przyjętej filozofii o „rozrywkowym” charakterze tego święta, uważam, że jest potrzebne z innego ważnego powodu – uczy i oswaja dzieci z pojęciem śmierci (szczególnie naszych bliskich) i przemijania – o czymś, o czym nasi przodkowie wiedzieli i myśleli zawsze, a dzisiejsze pokolenia młodych kompletnie ignorują.

Jednakże, z uwagi na obecnie panujące w społeczeństwie nastroje – czy to patologicznie katolickiego zacięcia czy też radykalnie ultra prawicowego odchylenia, zwracam się do Szanownych Rodziców swoich Pociech: weźcie pod rozwagę, czy chcecie wypuścić swoje dziecko w ciemną i zimną październikową noc na spotkanie z potencjalnym „katonaziolem” lub innym „polaczkiem prostaczkiem”, którzy to najprawdopodobniej nie ograniczą się tylko i wyłącznie do słownego komentarza (co już może być traumatycznym przeżyciem dla dziecka), ale mogą również wystosować akty agresywnego zachowania w stosunku do tych dzieci.

W konsekwencji takiej agresji z dużym prawdopodobieństwem wywoła u Waszych pociech jedno z dwóch zjawisk – albo stany lękowe po takim spotkaniu (w skrajnych przypadkach depresję) albo radykalizację światopoglądową – nienawiść tych innych.

Czy przesadzam w tym osądzie? Nie.

Jednym z negatywnych efektów rządów pis-u jest polaryzacja społeczeństwa i ogólne schamienie obywateli, radykalizacja w afektacji poglądów politycznych i religijnych. Dlatego uważam, że rodzice powinni zadbać o to, by chronić swoje dzieci przed bezpośrednim kontaktem z tego typu „elementami”.

 

Zróbcie sobie Halloween w domu – konkurs na najlepszy strój lub najciekawszy psikus, rodzinne pałaszowanie słodyczy – ugotujcie wspólnie zupę dyniową z resztek wycinanej dyni. Przy okazji przejrzyjcie stare albumy ze zdjęciami Waszych przodków i posłuchajcie anegdot na ich temat.

Nie prowokujcie pisowskich „trolli” – niech siedzą w swoich jaskiniach zakompleksionej nienawiści.

 

 Udanego Halloween !!!

Piotr Chmielowski

 

foto: zyciewirlandii.com

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Scroll to Top
Przewiń do góry